Aangooien en multifeed
Een pagina over het aangooien van een shuttle? Ja, want het is niet zo eenvoudig als het lijkt en er zijn grote verschillen per niveau:
- Onderhands aangooien - beginnersniveau
- Bovenhands aangooien - beginnersniveau
- Onderhands aangooien - competitieniveau
- Bovenhands aangooien - competitieniveau
- Multifeed met de hand
- Multifeed met een koker, de multifeeder
Maar we beginnen bij het begin: maak een rijtje van 6 of 12 of nog meer shuttles, en leg die op je hand en arm met het krukje van de eerste shuttle tussen je wijsvinger en middelvinger:
Nu kan je met je andere hand de shuttle bij het krukje pakken en lostrekken. De rest van de shuttle-rij schuift vanzelf door.
Onderhands aangooien - beginnersniveau
Bij beginners is een stabiele voorspelbare aangooi van belang. En dat krijg je voor elkaar door de shuttle met het krukje naar voren in je (aangooi)hand te nemen. Het krukje ligt tussen je duim en wijsvinger in.
Je gooit onderhands in een soepele armbeweging aan. Dit geeft een veel meer gecontroleerde baan dan bovenhands aangooien. De finishing touch is door de shuttle een kleine draaiing mee te geven, zodat ook bij wat gehavende shuttles, er nog steeds een rechte baan uitkomt.
Bovenhands aangooien - beginnersniveau
Bovenhands aangooien kan - op beginnersniveau - op twee manieren: als een dartpijl: je houdt het krukje tussen duim en wijsvinger vast. Maar als je wat verder moet gooien, kan je beter het krukje tussen duim en middelvinger vasthouden en gebruik je je wijsvinger als extra motor achter de veertjes van de shuttle.
De baan van een bovenhandse aangooi is - over het algemeen - naar beneden. Gebruik die alleen bij het aangooien voor lage slagen. De onderhandse aangooi gaat meer omhoog, ideaal voor oefeningen met bovenhandse slagen.
Onderhands aangooien - competitieniveau
Op hoger competitieniveau speelt het aangooien in op het scherpere spel, dus moet de aangooi ook veel scherper, juist niet voorspelbaar.
Dat kan je bereiken door de shuttle bij het krukje vast te houden en de veren juist vooruit naar de uitvoerder toe laten wijzen. De aangooi is een korte beweging met de pols. Hierdoor ziet de uitvoerder veel later waar de shuttle naar toe gaat en moet hij - zoals in een wedstrijd - snel reageren op de "onverwachte" shuttlebeweging.
Coach Lee legt het perfect uit:
Bovenhands aangooien - competitieniveau
Voor bovenhands aangooien: houd je wijsvinger in het midden achter de shuttle:
Multifeed met de hand
Het eenvoudigste is: shuttle met je hand waarin je je racket vasthoudt, pakken, opgooien en slaan. Maar de pro's kunnen dat opgooien ook met de hand waarin de shuttle-rij ligt:
Multifeed met een koker, de multifeeder
Met een multifeed-koker kan je eenvoudiger heel veel shuttles "vasthouden". Dat ziet er zo uit:
Als de aangever de buis ónder zijn arm vasthoudt, kan een andere speler de shuttles rapen en zonder dat de aangever de multifeed onderbreekt, achter zijn rug de buis aanvullen.
Lees verder: Vlinderen.
Deel dit op: Facebook WhatsApp Email
